Uwertura – tu zacznij

O czym będę pisać?

Chcę opisywać to, co lubię w życiu muzyka: piękne chwile stykania się z harmonią, artystyczny nieład, sukcesy, wspaniałych wirtuozów, orkiestrę,  o emocje, stres i kruchość nerwów, siłę wsparcia, samotność na scenie oraz inne towarzyszące okoliczności. Od 26 lat jestem w „podróży” muzycznej. Poruszę tematy edukacji muzycznej, szlifowania techniki oraz rozwoju kariery.

Lubię to, czym się zawodowo zajmuję – muzykę. Nawet momentami czuję miłość do występów. Dotychczas najwygodniej mi było wyrażać się przez muzykę. Teraz nadszedł czas na spisanie tego, co w mojej duszy gra. Sytuacja „zamrożenia” możliwości koncertowania stała się wyzwaniem do podjęcia nowych form wyrażania się twórczego. Postaram się pisać bardzo osobiście, poruszać różne obszary mojego życia, znajdować anegdotki i próbować poruszyć wrażliwą strunę w czytelniku.

„Artystą się nie jest, artystą się bywa” – chciałabym pokazać siebie w roli muzyka, osoby twórczej i zaradnej, która nie narzeka, szuka balansu i harmonii w życiu.

Dla kogo?

Chcę zainteresować blogiem środowisko flecistów, uczniów oraz rodziców, którzy chcą posłać dzieci do szkoły muzycznej, również amatorów muzyki i rodziny muzykujące. Chciałabym zainspirować i wywołać radość u nie-muzyków, opisując swoje codzienne życie artystki. Niektóre pomysły biorę z rozmów i pytań znajomych, którzy nigdy w życiu nie byli w filharmonii. Patrząc na świat oczami muzyka – można znaleźć dużo pozytywnych, twórczych i pięknych stron życia.

Jak korzystać z nut?

Opracowania muzyczne utworów mają na celu muzyczne uaktywnienie domowego muzykowania. Utwory są łatwo dostępne w formie PDF-ów. Bazują na najbardziej znanych tematach z muzyki klasycznej, a także utworach popularnych. Utwory opracowałam na flet z towarzyszeniem fortepianu, gitary lub instrumentu harmonicznego. Znajdą się tez aranżacje na dwa flety lub zespół fletowy. W akompaniamentach staram się pisać akordy lub zapis prostą propozycję rozpisanych akordów, tak aby utwory wykonywać na fortepianie, gitarze, harfie lub akordeonie.

Nuty podzieliłam na kategorie:

  • rozegraj się – tutaj będą krótkie i proste wprawki, rozgrzewka dla uczniów, zbudowane z gam i pasaży, służących do rozwoju techniki.
  • klasyka – utwory lub fragmenty najważniejszych, najpiękniejszych melodii z repertuaru orkiestrowego oraz fletowego.
  • popularne – miks, zbiór nut granych dla przyjemności, muzyka ludowa, kołysanki, ulubione przez moich uczniów, które można wykorzystać w nieuchronnych sytuacjach typu:  zagraj mi “coś” wnusiu 😉
  • kolędy – jedne z pierwszych utworów uczniów, którymi można pochwalić się po paru miesiącach grania

Po co jest Playlista?

Playlistę stworzyłam pierwotnie dla bratowej, która chciałaby od czasu do czasu puścić jakiś utwór klasyczny swoim małym dzieciom.

  • „Na harmonię w domu” to zbiór dość spokojnych utworów, zawierająca wiele dzieł Mozarta. Wybrałam moich ulubionych wykonawców ze światowej czołówki solistów.
  • „Najbardziej emocjonalne utwory dla mnie” – utwory, które wiele dla mnie znaczą; często te, które znam od środka orkiestry, w których grałam i mocno wyryły mi się w sercu, ciężko mi je odsłuchiwać bez całkowitego skupienia i ciszy dookoła
  • „Wirtuozi” – wspaniali, inspirujący, najbardziej znani fleciści na świecie

Nagrania – miejsce, gdzie mam odnośniki do moich nagrać studyjnych lub “live” z koncertów.

Powstanie projektu BLOG umożliwiło mi uzyskanie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. Jestem bardzo szczęśliwa tą formą docenienia mojej osoby.

Mam nadzieję, że blog będzie się rozwijał, ożywi zainteresowanie muzyką klasyczną, przybliży wiedzę o flecie poprzecznym, przyciągnie ludzi lubiących muzykę i każdy znajdzie tu interesujący temat. Liczę na Wasze komentarze pod postami, które będą mnie inspirowały do zamieszczania kolejnych.

Pozdrawiam na wysokim „C” 😉
Anna Jasińska
fot. Wojciech Trzepizur

Brak komentrzy
Leave a Reply

O mnie
Anna Jasińska - Z pamiętnika flecistki

fot. Paweł Jastrzębski

Nienasycona tropicielka śladów twórczości. Wrażliwa na chwile ulotne.

Muzyka przepełnia moją duszę. Cieszę się mnogością skal i rytmów natury. Na co dzień łapię powietrze w oparach orkiestry, dopełniając ją dźwiękami fletu poprzecznego. Żyję w harmonii i w barwach muzyki.

Od 26 lat gram na flecie poprzecznym. Spełniam się zawodowo grając od dziesięciu lat we wspaniałej orkiestrze Sinfonia Varsovia. Mam ogromną potrzebę podzielenia się swoim talentem i spojrzeniem na literaturę muzyczną z młodzieżą kochającą granie na flecie. Uczyłam w prywatnej szkole muzycznej, zdarzały się również różne zastępstwa oraz dawałam korepetycje. Grałam w wielu zespołach muzycznych oraz kontaktowałam się z osobami muzykującymi amatorsko.

Blog będzie moim pamiętnikiem, miejscem do wyrazu artystycznego i tworzenia bazy nutowej przydatnej flecistom.

Ostatnie wpisy